Screenshot 2022 01 05 at 18.49.09

HR Specialist / Personāla Speciālists-e

  • Full-time
  • HR
  • Riga

Description:

In light of our team's timely growth, we are seeking assistance in our HR department and are looking for a HR specialist.

We invite an experienced HR professional who can help us manage our growing personnel needs. We are searching for someone ready to contribute to the recruitment and personnel management process, as well as assist us in maintaining and strengthening our corporate culture and climate

Gross salary up to 2200

Requirements:

  • Minimum 2 years of HR experience
  • Education at HR field is a plus
  • Fluent knowledge of Latvian, English languages
  • Knowledge of IT personnel selection and assessment methods
  • Strong communication and persuasion skills
  • Ability to work effectively in a team
  • Demonstrating decision-making skills
  • Willingness to grow and develop with the company

Responsibilities:

  • Recruiting and hiring employees for various positions
  • Organising and conducting interviews, evaluating candidates
  • Assisting new team members with their onboarding process
  • Maintaining documentation related to labor relations
  • Developing and implementing employee motivation and development programs
  • Fostering and preserving corporate culture and climate
  • Providing support with office management issues

Benefits:

  • Highly competitive salary
  • Amazing health insurance policy (includes dental care and medical massage therapy)
  • 100% paid for gym
  • A friendly, international team
  • A chance to grow professionally
  • A great, laid-back office environment in Riga
  • Free snacks and coffee
  • Free parking spaces near the office

Apraksts:

Ņemot vērā mūsu komandas zaugsmi, mēs meklējam palīdzību mūsu (HR) nodaļā.

Mēs aicinām pieredzējušu cilvēkresursu profesionāli, kas var palīdzēt mums pārvaldīt mūsu augošās personāla vajadzības, kas ir gatavs piedalīties darbinieku atlases un personāla vadības procesā, kā arī palīdzēt mums uzturēt un stiprināt mūsu uzņēmuma kultūru un vidi.

Gross alga līdz 2200 EUR

Pienākumi:

  • Darbinieku atlase un pieņemšana darbā
  • Interviju organizēšana un veikšana, kandidātu novērtēšana
  • Teicamas latviešu un angļu valodas zināšanas
  • Jaunu darbinieku ieviešanas darbā procesu organizēšana
  • Dokumentācijas sagatavošana saistībā ar darba attiecībām
  • Darbinieku motivācijas un attīstības programmu izstrāde un ieviešana
  • Uzņēmuma kultūras un klimata
  • Atbalsts biroja pārvaldes jautājumos

Prasības:

  • Minimāli 2 gadi pieredzes cilvēkresursu vadīšanas omā.
  • Izglītība cilvēkresursu jomā ir kā priekšrocība
  • Zināšanas par IT personāla atlases un novērtēšanas metodēm.
  • Spēcīgas komunikācijas un pārliecības prasmes.
  • Spēja efektīvi strādāt komandā.
  • Lēmumu pieņemšanas spēju demonstrēšana.
  • Vēlme augt un attīstīties kopā ar uzņēmumu.

Mēs piedāvājam:

  • Konkurētspējīgu atalgojumu
  • Veselības apdrošināšanas polisi (kas ietver zobu aprūpi un ārstnieciskās masāžas terapiju)
  • 100% apmaksātu sporta zāli un baseinu vai citas sporta aktivitātesi
  • Jautru, draudzīgu, starptautisku komandu
  • Iespēju attīstīties kā profesionālim
  • Modernu biroju Rīgā
  • Bezmaksas uzkodas un kafiju
  • Bezmaksas autostāvvietu pie biroja