Screenshot 2022 01 05 at 18.49.09

Accountant / Grāmatvedis-e

  • Full-time
  • Riga

Description

We are looking for an accountant! If you are a responsible individual who wants to develop in a dynamically growing company, then join us!

Gross salary up to 2000 EUR

Requirements

  • At least 2 years of experience in a similar position
  • Knowledge of accounting and tax legislation
  • Experience working with accounting and business management systems
  • Desire and ability to work in a team
  • Responsibility and punctuality in performing duties
  • Excellent skills in working with MS Excel and Word
  • Knowledge of Dynamics 365 Business Central would be an advantage

Tasks

  • Processing and recording creditor invoices, reconciling payments
  • Performing accounting operations in accordance with accounting principles, regulations, and company accounting policies
  • Preparation and submission of statistical reports
  • Participation in inventory procedures

Benefits

  • Highly competitive salary
  • Comprehensive health insurance policy, including dental care and medical massage therapy
  • 100% gym membership coverage
  • A friendly, international team
  • Opportunities for professional growth
  • A relaxed, laid-back office environment in Riga
  • Complimentary snacks and coffee
  • Free parking spaces available near the office

Apraksts

Meklējam grāmatvedi! Ja esi atbildīgs grāmatvedis, kurš vēlas attīstīties un iesaistīties dinamiski augošajā uzņēmumā, tad pievienojies!

Brutto alga līdz 2000 EUR

Tev būs nepieciešamas šādas prasmes un kompetences

  • Vismaz 2 gadu pieredze līdzīgā amatā
  • Zināšanas grāmatvedības un nodokļu likumdošanā
  • Pieredze darbā ar grāmatvedības un biznesa vadības sistēmām
  • Lietvedības zināšanas un prasmes
  • Vēlme un spēja strādāt komandā
  • Atbildība un punktualitāte savu pienākumu izpildē
  • Teicamas iemaņas darbā ar MS Excel un Word
  • Dynamics 365 Business Central zināšanas tiks uzskatītas par priekšrocību

Tava atbildība un pienākumi

  • Kreditoru rēķinu apstrāde, ievadīšana un grāmatošana, norēķinu salīdzināšana
  • Uzskaites un grāmatvedības operāciju veikšana, atbilstoši grāmatvedības uzskaites principiem, normatīvajiem aktiem un uzņēmuma grāmatvedības politikai
  • Statistikas pārskatu sagatavošana un iesniegšana
  • Dalība inventarizāciju veikšanā

Mēs piedāvājam

  • Konkurētspējīgu atalgojumu
  • Veselības apdrošināšanas polisi (kas ietver zobu aprūpi un ārstnieciskās masāžas terapiju)
  • 100% apmaksātu sporta zāli un baseinu vai citas sporta aktivitātesi
  • Draudzīgu, starptautisku komandu
  • Iespēju attīstīties kā profesionālim
  • Modernu biroju Rīgā
  • Bezmaksas uzkodas un kafiju
  • Bezmaksas autostāvvietu pie biroja