AGCSOFT

UX/UI DESIGNER/UX/UI DIZAINERS/-E

  • Full-time
  • DEVELOPMENT
  • Riga

DESCRIPTION:

We are looking for innovative and professional UI/UX Designer to contribute a creation of exceptional experience for users. If you are passionate about creating intuitive and visually appealing design, join our dynamic team.

Salary up to 2500 EUR Gross

OUR EXPECTATIONS:

  • Minimum 1-2 years of intensive work with mobile interfaces and designs.
  • Work with complex and demanding projects.
  • Work with international projects.
  • Experience working with product managers in a team.
  • Experience working with development teams.
  • Presence of an online portfolio.
  • Experience conducting UI/UX research.
  • Work in a company with a product-driven approach is an advantage.
  • Knowledge of Figma/PS/AI/AE
  • Knowledge of Lottie/maze.design/Tools for conducting UI/UX research is an advantage

-PLEASE PROVIDE A LINK IN CV FOR YOUR PORTFOLIO

RESPONSIBILITIES:

  • Knowledge and utilization of human interface guidelines.
  • Knowledge and utilization of Google's material design.
  • Understanding of how to create and maintain a design system.
  • Extensive interest in mobile applications.
  • Interest in sports activities.
  • Responsibility for their design part of the product/project.
  • Interest in improving of UI and UX.
  • Interest in advocating for the best solution.
  • Active communication with the client.
  • Mindset of a person who agrees that there always is a space for improvement.

BENEFITS:

  • Highly competitive salary
  • Amazing health insurance policy (includes dental care and medical massage therapy)
  • 100% paid for gym and pool membership or any other sports activity
  • A fun, friendly, international team
  • A chance to develop as a professional
  • A great, laid-back office environment in Riga
  • Free snacks and coffee
  • Free parking spaces near the office

APRAKSTS:

Mes meklējam inovatīvu un profesionālu UI/UX dizaineri, lai veidotu izcilas mobilās lietošanas pieredzes lietotājiem. Ja jūs dedzīgi interesē intuitīvas un vizuāli pievilcīgas mobilās lietošanas pieredzes radīšana, pievienojieties mūsu dinamiskajai komandai.

Bruto alga lidz 2500

PRASĪBAS:

  • Minimāli 1-2 gadu intensīva darba pieredze ar mobilajām interfeisām un dizainiem.
  • Darbs ar sarežģītiem un prasīgiem projektiem.
  • Darbs ar starptautiskiem projektiem.
  • Pieredze, strādājot ar produktu vadītājiem komandā.
  • Pieredze, strādājot ar izstrādes komandām.
  • Tiesības uz tiešsaistes portfeli.
  • Pieredze UI/UX pētījumu veikšanā.
  • Pieredze stradājot uzņēmumā, kas veicina produktu attīstības pieeju, tiks uzskatīta ka priekšrocība.
  • Figma/PS/AI/AE zināšanas un prasmes.
  • Lottie/maze.design/Instrumentu zināšanas UI/UX pētījumu veikšanai, tiks uzskatītas ka priekšrocība.

PIENĀKUMI:

  • Cilvēka interfeisa vadlīniju zināšanas un prasmes.
  • Google materiāla dizaina zināšanas un prasmes.
  • Izpratne par dizaina sistēmas izveidi un uzturēšanu.
  • Lielā interese mobilajās lietojumprogrammās.
  • Interese sporta aktivitātēs.
  • Atbildība par savu dizaina daļu produktā/projektā.
  • Interese UI un UX uzlabošanā.
  • Atrast un aizstavēt labāko problēmas vai uzdevuma risinājumu.
  • Aktīva komunikācija par klienta prasībām un uzdēvumiem.

MĒS PIEDĀVĀJAM:

  • Konkurētspējīgu atalgojumu
  • Veselības apdrošināšanas polisi (kas ietver zobu aprūpi un ārstnieciskās masāžas terapiju)
  • 100% apmaksātu sporta zāli un baseinu vai citas sporta aktivitātesi
  • Jautru, draudzīgu, starptautisku komandu
  • Iespēju attīstīties kā profesionālim
  • Modernu biroju Rīgā
  • Bezmaksas uzkodas un kafiju
  • Bezmaksas autostāvvietu pie biroja"